čtvrtek 29. srpna 2024

Flint

Dneska ode mě nečekejte žádná velká moudra… Ještě že už léto končí, v těchto vedrech si člověk v pergole raději otevře vychlazené pivo, než aby po deckách usrkával ze skleničky víno. Frekvenci vyhazovaných prázdných lahví jsem tedy drobet snížil, ale přesto jsem během srpna pár zajímavých vzorků ochutnal.

Jsem rád, že jsem podlehl nabídce blogu sklenicka.com a objednal si krabici převážně bílých franckých vín z Weingut Hofmann z Röttingenu. Šlo převážně o lehká svěží vína na křemencovém podloží, z přívlastků to byly kabinetní Rieslingy a Silvanery. Navíc tam bylo navíc jedno červené víno a to Schwarzriesling. Nečekejte žádnou novou odrůdu, jde o místní název Pinot Meunier, u nás známý také jako Mlynářka.

Franky řadím mezi středně velké německé vinařské regiony, které se od ostatních liší především odrůdovým zaměřením, kde Riesling je poražen právě Sylvánem a Milerkou. Většina vinic je vysazena podél kroutícího se toku řeky Mohan, což znamená menší podíl využité techniky a většího nasazení ruční práce na strmých vinicích.



Za pozornost stojí rovněž lahvování především Sylvánů do typických franckých lahví Bocksbeutel (kozí měch). Výjimka je však právě vinařství Jürgena Hofmanna, který je nepoužívá a víno stáčí do klasických lahví. Nikdy neříkej nikdy, v aktuálním ročníku se k nim v omezené míře opět ve vinařství vracejí.

No a teď zpátky ke krabici vín od Jürgena Hofmanna. Cíleně jsem toužil ochutnat hezky vychlazený řízný Sylván, a především sušší Rýňák. Proto jsem do toho šel, ostatní vína jsem bral jako doplněk, který může překvapit, ale v zásadě jsem od těchto vín zas tak tolik neočekával. A o to to bylo nakonec příjemnější překvapení.

Pokud teď v srpnu netrávím večery slaměného vdovce s přáteli někde na zahrádce nebo ve Winebaru, vychladím si jedno z vín určených na takovéto večerní přechutnávání a zpříjemňuji si volný čas v křesle po příchodu z kanceláře se sklenkou v ruce. A tak se hodily vzorky vín od Hofmanna, a mezi prvními bílé cuvée Flint, ročník 2023. Nejsem vševěd, tak se musím odvolat na informace od pana Misterky, který mi vína z Frank dovezl.

Nejprve, co je to vlastně Flint? Německy by se to řeklo Feuerstein, tedy křemen. Vinař využil působivějšího překladu do angličtiny. Jak už jsem se zmínil, je zde jasná vazba na křemencové podloží vinic. Co se cuvée týče, jde o směs bílých odrůd Silvaner, Riesling, Müller-Thurgau a Bacchus, kde největší podíl má právě Sylván, který ovlivňuje i tělo vína.

Ochutnával jsem ho poprvé, takže nemohu potvrdil zkušenosti ostatních, že letos má Flint nižší kyselinu. Vůbec mi to nevadilo. Víno mělo bledou citronově žlutou barvu, lehkou svěží vůni ovoce, jablek a citrusů. V chuti plnější projev s malým zbytkovým cukrem. Letní panenská jablka, limetka, svěžest a nižší alkohol 11,5 % vol. Určitě stojí za to pochválit pěkný čistý projev tohoto vína.

Flint mi přišel krásně chlastací, obdivuji příjemný souboj ovoce a kamenitě minerálního projevu. Dokázal bych si tohoto vína představit doma plnou krabici, byla by to taková jistota pro večery, kdy nechci ochutnávat žádná složitá vína.

Jako po druhé lahvi jsem sáhl po místní raritě, víno z odrůdy Bacchus, opět ročník 2023. Tato odrůda je populární právě ve Frankách a prakticky neznámá všude jinde. Pokud se povede z ní vyrobit suché víno, jde o hodně příjemné pití. Ale opět i zde platí, jde o obyčejné víno na každodenní popíjení, když tedy máte současně slabost pro voňavá vína. A to já mám…

Bacchus je německý novošlěchtěnec, kde rodiči jsou na jedné straně Silvaner a Riesling a na druhé straně Müller Thurgau. Typické jsou pro vína z těchto hroznů šťavnatost, nasládlost a voňavost po broskvích, meruňkách, černém rybízu a čerstvých hroznů. Dva večery jsem se s ním kamarádil, hodně mě mrzelo, když mě opustil. Určitě se ještě spolu potkáme.

Rodan


Žádné komentáře:

Okomentovat