My Pražáci jsme náležitě hrdí na fakt, že i na území Prahy je několik vinic, kde se dělají fajnová vína. Několikrát jsem tu psal o Grébovce, kterou mám tak říkajíc za humny, na ochutnávkách se setkávám se špičkovými víny od Zilvara, od Vydry z Jabloňky, z vinice svaté Kláry nebo třeba s družstevními víny z Máchalky nebo z Modřan. Letos jsem měl štěstí a několikrát jsem natrefil na vinařství Salabka, které se nachází kousek za Botanickou zahradou v Troji.
První setkání bylo se spolumajitelem vinařství Janem Tomáškem při procházce po jejich vinici organizované spolkem Bohnice žijí… Bylo to začátkem května, takže jsme se hodně bavili o aktuálních jarních mrazících, na které nasazená réva doplatila. Pro mě to bylo první setkání s kouzelným místem, ze kterého jsem měl příležitost už pár parádních vín ochutnat.
Kdo je přespolní, tak alespoň pár základních informací. Salabka je viniční trať v pražské Troji se stejnojmennou usedlostí. Skládá se ze čtyř vinic, první zmínky o její existenci pocházejí z let 1224-1233. V 16. a 18. století se mezi jejími majiteli poprvé objevuje jméno Salaba, nicméně až od 18. století nese jméno po jednom z majitelů, Janu Kašparu Salabovi. Později byla vinice zrušena a dlouhá léta se nevyužívala. Obnovy se dočkala až tehdy, když se potkal majitel tamních nemovitostí pan Čermák s úspěšným podnikatelem panem Tomáškem, otcem současného spolumajitele a pustili se do ambiciózního podnikatelského záměru, znovu zvednout prestiž největší vinice v Praze.
Na vinobraní městské části Praha 7 u Trojského zámku jsem šel tak trochu na jisto. Určitě se zde potkám se všemi místními vinaři, tak snad ochutnám i špičková vína ze Salabky. A taky že ano… U jejich stánku jsem se pozdravil jak s Janem Tomáškem, tak i s enologem Blahoslavem Maršálkem. A hlavně jsem dostal příležitost ochutnat vybraný vzorek těch nejlepších vín s poutavým výkladem právě tvůrce těchto vín.
Prvním vínem ve sklence byl Ryzlink rýnský, suché víno z ročníku 2023. Rýňák je královské víno s výjimečným charakterem a tato ochutnávka to plně potvrdila. Ve vůni i chuti dominovaly květinové a citrusové plody, snad i minerální a petrolejové tóny. Vše podtrhla příjemná kyselinka.
Poté následovalo Rulandské šedé, suché víno z ročníku 2023. mnohovrstevnaté velké víno, a elegantní polosuchý Hibernal z ročníku 2023, který ve vůni i chuti nabízel broskve, zralý angrešt a exotické ovoce, to vše s příjemnou kyselinkou. Při ochutnávce jsem nemohl minout ani polosladký Hibernal z ročníku 2021. Jak s oblibou říkám, není to na celovečerní popíjení, ale sladkost dává možnost vyniknout podmanivé chuti.
Zajímavé bylo cuvée Rulandského bílého s Rulandským šedým z ročníku 2021. Víno bylo v chuti komplexní s příjemnou šťavnatostí, s atraktivní vůní citrusových plodů, pomerančové kůry a elegantní stopou čerstvého dřeva. Příjemně aromatický byl i suchý Muškát moravský z ročníku 2021, jak jinak než s pevným tělem s máslovými tóny, ananasem a mučenkou. Nemohu nepřipomenout ani roséčko z Rulandského modrého, které zrálo v barikovém sudu.
Vlajkovou lodí vinařství Salabka je Pinot Noir. Ochutnal jsem mladý vzorek z ročníku 2023, ale už teď je patrné, že toto víno bude opět patřit mezi stovku nejlepších vín České republiky. Má komplexní aroma, strukturovanou chuť, krásné vyzrálé třísloviny. Víno je mohutnější, s vyšším alkoholem a dlouhou dochutí. Potěšilo…
Rodan
Žádné komentáře:
Okomentovat